Pl En

Gery

WYSOKOŚĆ W KŁĘBIE : 62 CM

WAGA: 35 KG

BADANIA NA DYSPLAZJĘ: HD-A/A ,ED-0/0

 REPRODUKTOR

               TYTUŁY I OSIAGNIĘCIA:

      MŁODZIEŻOWY CHAMPION POLSKI

      CHAMPION POLSKI

      CHAMPION RUMUNI

       6 x C.A.C.I.B. 

       WORKING CLASS CERTIFICATE

       International Show Champion C.I.E.

Gery jest typowym przedstawicielem rasy Chesapeake Bay Retriever zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym.  Na jego przykładzie chciałbym przybliżyć Państwu tę mało znaną i mało popularną w Polsce rasę psów. Nie będę tutaj rozpisywał się na temat wzorca rasy, który można znaleźć w internecie np. (http://www.amchessieclub.org/illustrated%20guide/ILLUSTRATED%20JUDGING%20GUIDE%20-%20photos%20fixed%204-4-14.pdf), a skupię się na cechach związanych z użytkowością tej rasy w łowiectwie.

Każda rasa psów myśliwskich aporterów ma własną miksturę dwóch przeciwstawnych cech (z języka angielskiego) : birdiness (pasja) i trainnability (podatność na układanie). U Gerego, jak u „prawdziwego” Chessie,  „birdiness” zdecydowanie przewyższa „trainnability”. On kocha pracę, ale nie cierpi monotonnych ćwiczeń. Nie znaczy to, że nie jest psem ułożonym, wręcz przeciwnie.  Pasję tę widać również na stanowisku, gdzie siedząc przy mnie godzinami, bez względu na pogodę (deszcz, mróz), nadsłuchuje czy już lecą np. tabuny gęsi. Następną cechą charakterystyczną dla tej rasy, a u Gerego szczególnie, jest wytrwałość w poszukiwaniu aportu, co w połączeniu z doskonałym  węchem daje świetne wyniki .  Gery również po swoich przodkach znad zatoki Chesapeake odziedziczył cechy psa stróżującego - jest bardzo czujny, a także nieufny wobec nieznajomych ludzi i psów. Do swojej "psiej" jak i ludzkiej rodziny jest bardzo przywiązany i wykazuje niesamowitą cierpliwość. Chętnie towarzyszy we wszystkich zajęciach, uwielbia pieszczoty, ale zdecydowanie nie jest psem natarczywym. Z pewnością odnalazłby się w każdej aktywnej rodzinie. Nie mniej jest to pies jednego właściciela.

Jeśl chodzi o cechy fizyczne to najbardziej charakterystyczną i przydatną łowiecko jest jego sierść. Jest ona dwuwarstwowa i nasączona dzięki czemu po wyjściu z wody i otrzepaniu się Gery jest prawie suchy. Jest to szczególnie użyteczne w zimowe polowania na kaczki.

Na koniec, żeby nie było tak różowo,  kilka "wad", a więc  jest on: uparty, krnąbrny i chcący robić wszystko po swojemu. Wystawy i konkursy dla Gerego to zło konieczne, które dla świętego spokoju trzeba zaliczyć.

Dlatego wszyscy którzy Gerego znają twierdzą iż jest to świetny pies na polowania  na ptactwo   wodne    - 100 % GUN DOG.